Nasze Góry

 

Wszystko zaczyna się od marzeń i od fascynacji górami.

Dla wielu osób – w tym starszych, chorych, niepełnosprawnych - koleje linowe – zwłaszcza te obecnie najpopularniejsze, na szczyt Kasprowego, na Gubałówkę, Jaworzynę Krynicką, Górę Parkową czy Palenicę w Szczawnicy oraz Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim – to jedyny dostępny sposób znalezienia się na wysokim szczycie i doznania niespotykanych gdzie indziej wzruszeń i przeżyć estetycznych. Dla innych – to możliwość zaoszczędzenia czasu i wysiłku, niezbędnego do wykorzystania potem, w czasie długotrwałej wycieczki górskiej

 

Usytuowanie Kasprowego Wierchu niemal w środku pasma tatrzańskiego stwarza znakomite możliwości do podziwiania Tatr i ich przyrody. Jedyne góry o charakterze alpejskim w tej części Europy leżą na granicy polsko–słowackiej. Granica państwa przebiega między innymi przez Kasprowy i żółta tablica informująca o tym fakcie, usytuowana na Suchej Przełęczy jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w okolicy. Sprzed górnej stacji kolei wspaniale widać narodową górę Słowaków – Krywań i rozległy masyw Hrubego Wierchu. W kierunku wschodnim widać postrzępione szczyty Tatr Wysokich i kulminującym w panoramie wierzchołkiem Świnicy. Latem malowniczy widok stanowi „Pojezierze Gąsienicowe” – dobrze widoczne jest kilka stawów, leżących u podnóża masywu Kościelców.

Latem Gubałówki daje możliwość doskonałego zapoznania się z panoramą niemal całych Tatr, ich układu orograficznego, pięter roślinności. Świetnie widać efekty wpływu lodowców na rzeźbę gór, a także różnice w ukształtowaniu powierzchni Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich. Na północ od grzbietu gubałowskiego panoramę zamykają najwyższe szczyty Beskidów z Babią Górą i Pilskiem, na wschód widać Gorce i Pieniny, na zachodzie – przy dobrej pogodzie lśni w słońcu tafla Zalewu Orawskiego.

Warto odwiedzić również Palenice w Szczawnicy. Turyści górscy mogą stąd dość wygodną ścieżką przez piękną widokowo polanę opadającą spod szczytu Szafranówki do głównego szlaku pienińskiego, prowadzącego na wschód na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką, lub na zachód – do Szczawnicy Niżniej, na Sokolicę i Trzy Korony.

Malowniczo położona Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim daje możliwość podziwiania z jej szczytu przełomu Soły przez góry Beskidu Małego i szeroką panoramę Beskidów i rozpocząć  tu wędrówki turystyczne.

Krynica Zdrój położona jest na wysokości 560-620 m npm w zacisznej dolinie między malowniczymi wzgórzami Jaworzyny Krynickiej (1114 m), Huzarów (865 m), Krzyżowej (813 m) Bradowca (817 m) i Góry Parkowej (741 m), na nasłonecznionych południowych stokach Beskidu Sądeckiego, wzdłuż potoku Kryniczanka i jego dopływów:  Czarnego Potoku, Palenicy i Słotwinki