FAQ Palenica

Oczywiście! Pieniny to wspaniałe miejsce do wędrowania zarówno całymi rodzinami, jak i samotnie. W budynku dolnej stacji kolei znajdziesz darmową mapę ze szlakami turystycznymi, proponowanymi trasami spacerów oraz czasami ich przejścia (do pobrania także ze strony pkl.pl). Zabierz ją ze sobą, a nie zgubisz drogi!

To pasma Beskidów, Gorców, Pienin, a przy dobrej widoczności - również Tatr. Dokładny opis znajdziesz przy górnej stacji, zaraz obok zjeżdżalni grawitacyjnej. Tam znajduje się tablica, na której oznaczone są poszczególne szczyty. Obok również jest do dyspozycji luneta, dzięki której można podziwiać widoki.

Całoroczny parking jest tuż przy dolnej stacji kolei.

Szlak na Palenicę jest w miarę łatwy technicznie, ale trzeba się trochę wspiąć pod górkę (ok. 250 metrów w pionie). Trasa jest znakowana i zaczyna się przy parkingu obok dolnej stacji kolei, przechodzi przez Palenicę (górna stacja) i dochodzi do Szafranówki. Jej przejście zajmuje ok. 70 minut.

Dla porównania: krzesełkiem dotrzesz na górę w niecałe 5 minut.

Do dyspozycji narciarzy są trasy przy trzech wyciągach orczykowych na Szafranówce (idealne dla rodzin z dziećmi i początkujących), a także przy kolei krzesełkowej (czarna - trudna oraz łagodna nartostrada, kończące się przy dolnej stacji kolei). Tam też jest parking, wypożyczalnia sprzętu i ski-serwis. Trasy są naśnieżane i regularnie ratrakowane.

Niebieski szlak, biegnący grzbietem Małych Pienin, jest doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego.

Karnety na wjazd kupuje się w kasach lub online, na stronie pkl.pl.

Kolej to wygodne, czteroosobowe krzesełka, które w ok. 5 minut zawiozą turystów na szczyt Palenicy. Dolna stacja znajduje się w centrum Szczawnicy. Przy niej zlokalizowany jest parking, gdzie możesz zostawić samochód.

Kolej jest czynna zazwyczaj od ok. 9.00 rano, a zamykana między 15.30 a 19.30. Godziny otwarcia zależą od pory roku. Możesz je sprawdzić na naszej stronie http://www.pkl.pl/palenica/kolej-linowa-palenica.html.

Ulgowe bilety przysługują dzieciom, młodzieży do 15 roku życia, studentom i seniorom 65+. Można je kupić w kasie na stacji (dolnej i górnej) oraz online na stronach PKL.

Oczywiście, szlak prowadzi niedaleko trasy kolejki krzesełkowej. Zejście zajmuje ok. 40 minut. Po opadach ścieżka może być trochę błotnista i śliska - nie zapomnij dobrych butów! Zawsze możesz też zjechać krzesełkiem pod sam parking.

Zjeżdżalnia grawitacyjna to świetny sposób spędzania czasu dla całych rodzin i doskonała rozrywka dla miłośników adrenaliny! Czynna jest codziennie, zazwyczaj od maja do końca listopada, godziny funkcjonowania można sprawdzić na naszej stronie, funkcjonuje zazwyczaj od 9.30-19.00 . Wózek rozwija prędkość do 36 km/h, a widoki zapierają dech w piersiach. Musisz to przeżyć!

Oczywiście, szlak prowadzi niedaleko trasy kolejki krzesełkowej. Zejście zajmuje ok. 40 minut. Po opadach ścieżka może być trochę błotnista i śliska - nie zapomnij dobrych butów! Zawsze możesz też zjechać krzesełkiem pod sam parking.

Dolina Dunajca to raj dla rowerzystów. Wzdłuż niej ciągnie się asfaltowa ścieżka, łącząca Szczawnicę z Czerwonym Klasztorem na Słowacji. Trasa jest łatwa, szeroka i płaska. Zaczyna się pod dolną stacją kolei i przy potoku Grajcarek prowadzi ku urokliwemu przełomowi Dunajca.

Nie masz roweru? Wypożyczalnia przy dolnej stacji kolei szybko rozwiąże ten problem.

Centrum uzdrowiska znajduje się niedaleko dolnej stacji kolei. Możesz zrobić sobie spacer nie zajmie on więcej niż ok. 10 minut.

To kolejna atrakcja, której nie możesz opuścić będąc w Pieninach. Spływ zaczyna się w Sromowcach Niżnych, kończy w Szczawnicy. Busy wożą turystów z powrotem w górę rzeki. Bilety kupuje się na przystani w Sromowcach, tam też jest parking.

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Łodzie pływają codziennie z wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała.

A co najważniejsze - mając w ręku bilet ze spływu wjedziesz na Palenicę z rabatem! Można z niego skorzystać w ten sam dzień, w którym odbywał się spływ. Nie czekaj więc do jutra, bo promocja się skończy. Jedź z nami na Palenicę już dzisiaj!

Z górnej stacji kolei wybierz się na Szafranówkę (żółty szlak pieszy). Tam możesz przekroczyć granicę idąc dalej żółtym w kierunku Leśnicy lub schodząc niebieskim nad Dunajec i przekraczając granicę przy jego brzegu.

Wart wycieczki jest również niebieski szlak w kierunku Durbaszki i Wąwozu Homole. To piękna trasa idąca granicą Polski i Słowacji. Gwarantujemy, że widoki zapamiętasz na długo. Pamiętaj jednak, że granicę państwa można przekraczać jedynie w wyznaczonych miejscach!

Węzeł szlaków znajduje się pod Szafranówką. Dojdziesz tam w kilkanaście minut spod górnej stacji kolei, kierując się żółtymi znakami szlaku.

Z górnej stacji kolei podejdź żółtym szlakiem do węzła szlaków przy Szafranówce. Tam skręć na szlak niebieski. To urokliwa trasa idąca grzbietem Małych Pienin. Przy dobrej widoczności możesz podziwiać z niej nawet Tatry! Po ok. dwóch godzinach marszu po lewej stronie dostrzeżesz stojące na zboczu schronisko pod Durbaszką.

Jeżeli chcesz dotrzeć do Wąwozu Homole idź niebieskim szlakiem aż do momentu, gdy spotkasz znaki zielonego szlaku. Zielony schodzi właśnie do wąwozu. Warto tam się wybrać, to bardzo piękne miejsce.

Jak działa PKLPass