Image Map
---
---
---
Obserwatorium

WYSOKOGÓRSKIE OBSERWATORIUM METEOROLOGICZNE IMGW-PIB
na KASPROWYM WIERCHU

Wysokogórskie obserwatoria meteorologiczne odgrywają ogromną rolę w służbie prognoz pogody i badaniach klimatu. Dostarczają niezwykle cennych informacji o czynnikach meteorologicznych wymagających bezpośrednich obserwacji przez człowieka oraz ich ciągłej rejestracji. Wielkie znaczenie posiadają również długoletnie ciągi obserwacyjne pozyskane z  gór wysokich, albowiem obserwacje te wykonywane są w środowisku mało zniekształconym przez człowieka.

 

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym  Wierchu z racji swojego usytuowania jest unikalną w skali kraju placówką badawczą. Lokalizacja w niezaburzonym środowisku kwalifikuje go do sieci stacji reperowych WMO ( tzw. Reference Climatological Station ). WOM Kasprowy Wierch jest  też jednym z ogniw Systemu Wysokogórskich Obserwatoriów Europy.  Od 1997 roku posiada status stacji bazowej w ramach Światowego Programu  Badań Klimatu (WCRP ) prowadzonego przez World Meteorological Organization. Należy do podstawowej sieci obserwacyjnej Państwowej Służby Hydrologiczno Meteorologicznej IMGW-PIB. Jest stacją synoptyczną I rzędu na której prowadzone są całodobowe obserwacje oraz rejestracja wszystkich elementów meteorologicznych zgodnie z programem pomiarowym WMO dla tego rzędu stacji. ( ciśnienie atmosferyczne, temperatura powietrza, wilgotność względna i jej parametry, wiatr, zachmurzenie, usłonecznienie, promieniowanie, opady atmosferyczne, pokrywa śnieżna, widzialność, zjawiska ich przebieg w ciągu doby, ochładzanie).

Pozyskiwane dane wykorzystywane są do celów synoptycznych, meteorologicznej i hydrologicznej osłony kraju, opracowań statystycznych i naukowych. Z prognoz i komunikatów opracowanych na podstawie danych z Kasprowego Wierchu codziennie korzystają mieszkańcy Zakopanego i okolic, a także turyści tak licznie odwiedzający przez cały rok Zakopane i Tatry.

kw_meteo3.jpg  

Budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego znajduje się na szczycie Kasprowego Wierchu (wysokość stacji 1991 m n.p.m; szerokość geogr.49¬¬,13,57, długość geogr. 19,58,55), w odległości 1 km od granicy między Tatrami Zachodnimi  a Tatrami Wysokimi. Miejsce to dobrze charakteryzuje stosunki wysokościowe Tatr. Budynek obserwatorium odsunięty jest o 80 m od głównej grani tatrzańskiej, która jest na tym odcinku europejskim działem wodnym pomiędzy Dunajcem a Wagiem. Obserwatorium wznosi się nad górną krawędzią kotła Suchego Kasprowego, opadającego od strony północnej budynku przepaścistą ścianą. Na wschód od budynku strome zbocza opadają do Doliny Stawów Gąsienicowych, na południe do Doliny Cichej, natomiast na zachód do Kotła Goryczkowego. WOM reprezentuje szczytowe partie tatr położone w obrębie umiarkowanie zimnego piętra klimatycznego odznaczającego się ujemną średnią roczną temperaturą powietrza.

WOM Kasprowy Wierch posiada nieprzerwany ciąg obserwacji od dnia 22 stycznia 1938 r. kiedy to ukończono jego budowę i dokonano uroczystego otwarcia. Fakt ten został uznany przez opinię społeczną i naukową za ważne wydarzenie w tym czasie. Obserwatorium było nie tylko pierwszą tego typu placówką w Tatrach  ale w całych północnych Karpatach.
Po 75 - ciu latach swojego istnienia obserwatorium dyskretnie i na trwale wpisało się w pejzaż Tatr Polskich. Trudno było by sobie wyobrazić szczyt Kasprowego Wierchu bez charakterystycznej  bryły budynku obserwatorium pozostającego w harmonii z otoczeniem.

Wybrane charakterystyki meteorologiczne Kasprowego Wierchu.

 • średnia roczna temperatura powietrza   -0.7 o C
 • ciśnienie atmosferyczne
 • absolutne maksimum     818,7 hPa
 • absolutne minimum     757,0 hPa
 • największa średnia prędkość wiatru   55 m/s
 • największa prędkość w porywach   270 km/h
 • najwyższa suma roczna usłonecznienia (w godz.)  1785
 • najwyższa średnia roczna temperatura powietrza 0.7 o C
 • najniższa średnia roczna temperatura   - 2.3 o C
 • najwyższa suma roczna opadu    2600.3 mm
 • najwyższa miesięczna suma opadu   651.4 mm
 • maksymalny opad dobowy    232.0 mm
 • maksymalna grubość pokrywy śnieżnej   388 cm
 • najwyższa roczna liczba dni z pokrywą śnieżną  254
 • najwyższa roczna liczba dni z burzą   54