Jak pokazuje badanie Polskich Kolei Linowych, 64 proc. Polaków w górach spędza czas przede wszystkim na wędrówkach po szlakach i wspinaczce. Ci, którzy wybierają się na piesze wycieczki po okolicach Kasprowego Wierchu, bardzo chętnie sięgają po aplikację „Kasprowy Wierch” stworzoną przez PKL. Aplikacja powstała już ładnych kilka lat tematu, ale miała od tego czasu szereg aktualizacji, najnowszą w 2024 roku.
Aplikacja „Kasprowy Wierch”, nagrodzona swego czasu w USA (Boston) w konkursie Mobile Trends Awards i uznana przez jury za najlepszą aplikację mobilną w kategorii „Podróże i Turystyka”, bywa bardzo pomocna podczas planowania i przemierzania szlaków tatrzańskich w rejonie Kasprowego Wierchu. Użytkownicy mają do dyspozycji dziewięć tras - prowadzących z Kuźnic lub Brzezin, przez Dolinę Gąsienicową, Myślenickie Turnie lub Kopę Kondracką, zróżnicowanych w zależności m.in. od kondycji wędrujących i czasu, jakim dysponują. Na trasach zaznaczone są i opisane warte uwagi obiekty.
Aplikacja wykorzystuje technologię „poszerzonej rzeczywistości”, aby zaprezentować jak niektóre miejsca wyglądały 80 czy 100 lat temu – świetnym przykładem są obiekty kolejki na Kasprowy Wierch, wygląd wagoników etc.
Osobom, które zdecydują się skorzystać z kolejki linowej, czas jazdy umili audioprzewodnik, przybliżający historię i funkcjonowanie kolejki oraz opowiadający szczegółowo o oglądanej z wagonika panoramie.
Ciekawym sposobem urozmaicenia wędrówki szlakami tatrzańskimi może być połączenie wędrówki z rozwiązywaniem mobilnych questów. Taka gra terenowa, która odbywa się wzdłuż przebiegu szlaku może być dodatkowym motywatorem do wędrówki dla najmłodszych.
Aplikacja „Kasprowy Wierch” to również zawsze aktualna baza informacji praktycznych związanych z działaniem kolejki linowej i infrastruktury turystycznej na szczycie oraz prognoza pogody w górach.
Mobilny przewodnik działa w trybie offline, połączenie z internetem jest wymagane jedynie do zaktualizowania treści, o których wyborze użytkownik może sam zdecydować (np. wykonać to przed wycieczką). Treści w aplikacji zostały przygotowane w dwóch językach: polskim i angielskim.
W aplikacji wpięta jest trójwymiarowa mapa Kasprowego Wierchu, która z kolei prezentuje w atrakcyjny sposób rzeźbę i ukształtowanie fragmentu Tatr, zawiera klikalne szlaki i punkty, oferuje opcję przełączania widoku między porami dnia i roku, przybliża umiejscowienie infrastruktury PKL, jak i stoków narciarskich i nartostrad, a także schronisk i punktów gastronomicznych.
Aplikacja ma stale bardzo dobre oceny (4,5 na AppStore i 4,65 na Google Play), a liczba użytkowników sięga powyżej 20 tysięcy osób.
https://apps.apple.com/pl/app/kasprowy-wierch-pkl/id1129342444
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.pkl&hl=pl