W wakacje kolej gondolowa będzie czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 19:00. Godziny otwarcia w kolejnych miesiącach są pod linkiem.

 

Co robić na Jaworzyna w lecie? Zobaczcie co Wam polecamy.

Zapraszamy na naszą nową atrakcję!!! PLATFORMA WIDOKOWA 360 - Zobacz więcej...

Platforma widokowa 360 to nowa atrakcja na szczycie Jaworzyny Krynickiej. Już w ubiegłym roku rozpoczęliśmy prace nad stworzeniem miejsca z którego będzie można zobaczyć niemalże wszystko, bez względu na kierunek. Platforma widokowa 360 jest takim miejscem. Położona na wysokości 1022 m nad poziomem morza góruje nad wszystkim dostępnym wokół. Widoki z platformy w przysłowiowe 4 strony świata sprawią, że będzie chciało się wracać i przeżywać to jeszcze raz. Dla bardziej ciekawskich świata dostępne będą lunety widokowe wraz z panoramami gór i wzniesień. Teraz już nic nie będzie niewiadome. W górnego poziomu platformy dostępna będzie kilkunastometrowa zjeżdżalnia grawitacyjna dla najmłodszych. 

Coś dla ciekawskich...

Czeka na Was ścieżka przyrodniczo- edukacyjna „Na stoku Jaworzyny”. Ma ona umożliwić zapoznanie się z najciekawszymi fragmentami krajobrazowo-przyrodniczymi Jaworzyny.

Trasa ma długość 4,5 km a czas jej przejścia to około 2 godziny. Zalecany ekwipunek uczestnika wycieczki to ubiór turystyczny, lornetka, notatnik i ołówek, aparat fotograficzny. 

Na ścieżce przyrodniczej zlokalizowano 14 „przystanków tematycznych”, każdy poświęcony osobliwościom danego fragmentu trasy. Ścieżka wyposażona jest oczywiście w tablice informacyjne. W miejscach o szczególnych walorach krajobrazowych można spocząć i podziwiać bajeczne panoramy. Dla wygody kierunek marszu oznaczony został strzałkami.

Coś dla rowerzystów...

Propozycja 1

Długość 5 km
Czas przejazdu rowerem: ok. 1 godz. (pieszo: 2 godz.)
Mijamy stację dolną kolejki gondolowej. Jedziemy w kierunku drogi na szczyt. Jest to droga dolinowa, wybudowana przed II wojną światową. Tą trasą dowozi się zaopatrzenie do schroniska, z drogi korzystają też „goprowcy” i leśnicy.

Od dolnej stacji kolejki podążamy drogą. Po pokonaniu 500 m mijamy ujęcie wody pitnej dla Krynicy. 400 m dalej po prawej stronie widoczna jest trasa narciarska nr 5.

Po przejechaniu od tego miejsca 1000 m docieramy do skrzyżowania dróg, my oczywiście kierujemy się pod górę. Po pokonaniu następnego kilometra nadal podążamy na wprost mijając drogę skręcającą w prawo. Po przejechaniu następnych 700 m dołącza do nas droga stokowa, skręcamy w prawo, jeszcze tylko 1000 m i podjeżdżamy pod schronisko. 300 m dalej jest droga przekracza nartostradę nr 1, z tego miejsca już widać szczyt Jaworzyny.

Propozycja 2

Długość 5,5 km
Czas przejazdu rowerem: ok. 1 godz. (pieszo: 2 godz. 15 min.)
Rozpoczynamy jazdę ok. 700 metrów przed stacją dolną kolejki gondolowej. Jedziemy drogą prowadzącą na Polanę Izwór (trasa narciarska II, IV, IVa). W tym miejscu przebiega też czerwony szlak. Jedziemy ok. 800 m i następnie zjeżdżamy drogą w prawo. Jedziemy przez las iglasty. Dalej droga przechodzi przez nartostradę nr 1. Następnie poprowadzona jest pod liną kolejki gondolowej. Za chwilę przetnie nam drogę zielony szlak turystyczny, ale wcześniej warto zwrócić uwagę na starodrzew bukowy po lewej stronie, pomiędzy drzewami widać duże bloki piaskowcowe, rzuca się również w oczy charakterystyczna dla tego miejsca roślina: miesięcznica trwała. Miejsce, o którym mowa to powierzchniowy pomnik przyrody „Las pod Jaworzyną”. Nasza droga przejazdowa wiedzie dalej przez trasę nr 5. Po przejechaniu 1300 m od tego miejsca droga łączy się z opisaną wyżej drogą nr 1. Od tego skrzyżowania pozostało 700 m do schroniska, stamtąd do szczytu 800 m.

Bardziej leniwi mogą wywieść rowery na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m) kolejką gondolową i zjechać wyżej opisana trasą na dół. Pamiętajmy o ubraniu kasku ochronnego.

Na dolnej stacji kolei gondolowej (na parkingu) znajdziecie wypożyczalnię rowerów elektrycznych.

Coś dla turystów

Na Jaworzynę Krynicką można dostać się dwoma szlakami turystycznymi: czerwonym i zielonym. 

Turystyka w czasach pandemii.

W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo opracowaliśmy zalecenia i wytyczne, o których przestrzeganie prosimy:

Rekomendujemy zakup biletów w sklepie internetowym poprzez www.sklep.pkl.pl oraz w biletomatach na terenie ośrodka.
Zalecamy aby przestrzegać wymaganego dystansu między osobami.


Prowadzimy regularną dezynfekcję powierzchni wspólnych, wagonów, uchwytów, poręczy, terminali płatniczych, biletomatów.

Jak działa PKLPass